
tužan privatni život
Laza Lazarević 1 stvar nikad nije prežalio: Zbog toga se rasuo na komade, a onda je umro....
Vođen prijatnim razgovorom i kojom čašicom viška, Laza je poljubio Poleskiju, a njen brat Kosta je to shvatio kao veridbu, i tako Laza nije imao kud nego da je oženi
Laza Lazarević je rođen 13. maja 1851. godine u Šapcu. Otac Kuzman je po zanimanju bio trgovac, a majka Jelka se za njega udala sa samo petnaest godina, pored njega imali su još tri ćerke.
Kada je Laza imao devet godina njegovu porodicu zadesila je teška tragedija. Umire mu otac, koji je bio stub porodice. Tada svu brigu o četvoro dece preuzima njegova energična majka. Postavlja se autoritativno, vaspitava ih i dalje patrijarhalno, kako je to činio njen muž, dok je bio živ.
ISPOVEST GLAVNE SESTRE K ODELJENJA U LAZI LAZAREVIĆU: Dođem na posao u 7 i onda počinje MOJA BORBA!
Osnovnu školu pohađa u Šapcu, kao i četiri razreda gimnazije. Od ranog detinjstva pokazuje veliki interes za pisanu reč, pa i tada, vrlo često čita knjige raznih svetskih autora. Godine 1867. upisuje Pravni fakultet tadašnje Velike škole. U tom periodu studija pokazuje veliki interes za ruski jezik i književnost, pa tako čita velike ruske pisce kao što je Pisarev. Svakako da su ovi vrsni književnici imali veliki uticaj na njegov književni rad i stvaranje, piše Biografija.org

Godine 1871. dok je studirao pravo, imao je čast, kao uzoran student, da dobije stipendiju kako bi studirao medicinu u Berlinu, čiji je Medicinski fakultet bio jedan od najcenjenijih i najprestižnijih u Evropi. Tamo su profesori bili uspešni naučnici. Ali, Lazarević ipak završava studije prava, pošto mu stipendiju oduzimaju zbog tadašnjih političkih problema. Iduće godine opet dobija stipendiju za medicinske studije i odlazi u Berlin. Prekida studije za vreme rata na dve godine. Odaziva se mobilizaciji i vraća se u svoju zemlju. Tokom rata pomaže u lečenju ranjenih, za šta je i odlikovan. Studije medicine nastavlja u Berlinu, gde je 1879. godine i diplomirao sa najvišim ocenama. Potom se vraća u Beograd i počinje da radi kao lekar.
Laza je imao mnoge bezuspešne ljubavi koje su ga inspirisale na veliki književi rad. Svoju suprugu sreće sasvim slučajno i što je najbizarnije - ženi je još slučajnije. Naime, kada se vratio sa studija u Beograd, počeo je da radi kao doktor. Svi su hteli da se druže sa njim, jer je bio mlad i obrazovan, perspektivan čovek. Tako ga jednom prilikom na večeru zove i sin predsednika Vlade, Kosta Hristić. Na toj večeri je bila i njegova sestra Poleksija. Vođen prijatnim razgovorom, kojom čašicom viška - Laza je poljubio Poleskiju, a njen brat Kosta je to shvatio kao veridbu. I tako Laza nije imao kud nego da oženi Poleksiju.
"To nije brak iz ljubavi, ni brak iz računa," rekla je Lazina majka koja je bila tužna zbog ovog "ljubavnog" saveza.
Ipak, Laza je sa Poleksijom dobio četvoro dece, od kojih im je dvoje preminulo. Kuzman je umro kada je imao godinu dana, a Vladan kada je imao dve godine. Laza nije mogao sebi da oprosti što nije izlečio sinove, a sam je bio ugledan doktor.
Uprkos svim svetskim lečilištima i najboljim savetima i sopstvenom znanju, Laza Lazarević umire u 40-oj godini od tuberkoloze pluća.

Njegov šurak, Nikola Hristić je ovako pisao o poslednjim satima njegovog života:
"Izvukosmo Polu napolje i opet ostasmo sami. Laza je prevrtao očima, na licu mu se ukazaše jaki bolovi, on pogleda jošt jednom, sigurno razumede u čemu je stvar, nasmeje se i umre. Zaustavismo skazaljku na sahatu — bilo je 8 3/4 sah. uveče.
Dugo lomim glavu što mu je značio taj osmejak; da l' je to bila vulgarna konvulsija bola, ili se u tome osmejku izražavala radost što ga ostavljaju muke ili radost čoveka što prelazi u bolji svet, ili prezrenje lekara, koji kao da hoće reći: šta se vi tu zanosite: danas ja, sutra ćete vi! A nasmejao se tako kako je on obično radio kad neko nešto rekne što je i smešno i glupo.
Osmejak na njegovom licu sigurno je hteo reći: umirem spokojno; nisam nikome ništa dužan, a zadužio sam sve; nisam nikoga vređao, a uvrede nisam vraćao; radio sam da zaradim, ali nisam globio nikoga; sam siromah, pomagao sam sirotinji; rođen sa neznatnim imenom, stvorio sam ime kojim će se moje potomstvo i zemljaci dičiti.
- Naposletku, šta može čovek više i očekivati!"
Bonus video:
(Espreso/Stil)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!